7. září 1909 se narodil Elia Kazan

07.09.2019

americký režisér, spisovatel a scenárista, divadelní a filmový režisér řeckého původu. Jednalo se o jednu z nejvýraznějších postav americké kinematografie 20. století. Mezi jeho nejznámější a umělecky nejhodnotnější snímky patří film Na východ od ráje natočený na motivy stejnojmenné knihy Johna Steinbecka v roce 1955. Stal se jedním z členů newyorské divadelní skupiny Group Theatre a ve stejném období spolu s některými kolegy vstoupil do americké komunistické strany. Právě to se stalo podnětem k jeho výslechu u Výboru pro neamerickou činnost, kde své kolegy udal. Pro tento svůj krok byl později velice často kritizován. Na počátku 40. let se z něj stal úspěšný broadwayský režisér, který velmi rychle proslul tím, že uváděl divadelní hry současných amerických dramatiků, např. Tramvaj do stanice Touha (1951). Od roku 1944 se datuje jeho dlouholeté působení v Hollywoodu, zde působil až do roku 1976. V roce 1999 obdržel Cenu Americké filmové akademie Oscar za celoživotní dílo. 110. výročí narození († 2003) (KJM, Nientepopcorn)